את/ן מוזמנות/ים! 

אנו שמחים על העניין שאתם מגלים בתוכנית “מכורים למין אנונימיים” ומציעים שתקדישו כמה דקות לקרוא אודותינו ולהכיר אותנו. להזמנת מצגת אתם מוזמנים ליצור אתנו קשר ע"י: טופס צור קשר או קו המידע. נשמח לשלוח לכם לינק לפאנל הבא שלנו, השאירו לנו את המייל שלכם בווטסאפ או במייל.

אנשי מקצוע יקרים

פסיכולוגים, מטפלים רגשיים, פסיכיאטריים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגים, מאמנים, אנשי כוחות הביטחון – שוטרים, מפקדים בצבא, שופטים ועורכי דין, אנשי הסגל הרפואי – רופאים, אחיות, פרמדיקים; כולכם פוגשים במהלך עבודתכם באנשים שההתמכרות למין הפכה לגביהם לבעיה. התמכרות עשויה להתבטא באופנים שונים, אולם השפעתה על חיי המכור הינה תמיד הרסנית וכואבת. אנו רוצים להציג בפניכם מידע על תוכנית אס-איי-איי, תוכנית של תמיכה הדדית בין מכורים. ההשתתפות בפגישות אס-איי-איי היא בחינם ופתוחה לכל מי שחושב שיש לו בעיית התמכרות למין. פגישות אס-איי-איי אינן חלופה לטיפול מקצועי הניתן ע”י אנשי מקצוע, אלא חיזוק נוסף שהוכיח את עצמו לאורך שנים בחייהם של מכורים רבים ברחבי העולם.

על מכורים למין אנונימיים:

אס-איי-איי היא התארגנות שמספקת לחבריה תוכנית "שנים עשר צעדים" כדי להתמודד עם התנהגות מינית בלתי מבוקרת, המכונה גם התמכרות למין. מכורים למין אנונימיים קיימת לצד התארגנויות אחרות של שנים עשר צעדים המיועדות למכורים למין כגון: מכורים למין ולאהבה אנונימיים, מכורים למין כפייתי אנונימיים, סקסוהוליסטים אנונימיים ומחלימים מיניים אנונימיים. קיימות גם קבוצות עבור בני משפחות של מכורים למין. תפקידן דומה לתפקיד קבוצות דומות לאלכוהוליסטים אנונימיים ולמכורים לסמים אנונימיים. מכורים למין אנונימיים נוסדה בשנת 1977 בארצות הברית, על ידי גברים שהתמודדו עם התנהגות מינית בלתי נשלטת והחליטו להיעזר לשם כך בתוכנית שנים עשר הצעדים של אלכוהוליסטים אנונימיים, תוך שהם מתאימים אותה להתמודדויות הייחודיות למכורים למין. התוכנית פתוחה לכל מי שמעוניין להפסיק התנהגות מינית בלתי נשלטת. אין כל דרישה אחרת להגעה לקבוצות. התוכנית פתוחה לבעלי כל נטייה מינית וזהות מגדרית . בשל האופי הרגיש של הנושאים שעליהם מדברים בקבוצות, חלק מהקבוצות עורכות היכרות עם חברים חדשים המעוניינים להצטרף, לפני שנמסר להם המיקום והזמן של המפגשים. קיים שאלון שנועד לסייע לחבר חדש להחליט אם הוא סובל מהתמכרות למין. קבוצה של מכורים למין אנונימיים קיימת בישראל מאוגוסט 2014. בישראל כיום (2019) מתקיימות קרוב ל10 קבוצות, רובן באזור המרכז. ניתן לראות באתר את רשימות הפגישות שלנו, כתובת ולו"ז.

על התוכנית

ב"מכורים למין אנונימיים" כל חבר יוצר לעצמו הגדרה אישית של מפוכחות מינית, שתובעת הימנעות מאופנים מסוימים של פעילות מינית, שאותו חבר רואה כבלתי נשלטים, מסוכנים או מזיקים. הקבוצה מעודדת את החבר לכבד אחד את הגדרת הניקיון של חברו. הרבה מחברי "מכורים למין אנונימיים" נעזרים בכלי שמכונה "שלושה מעגלים" כדי לסווג צורות שונות של התנהגות מינית. בתוך מעגל פנימי כותבים התנהגויות שמהם רוצים להימנע (כדוגמת מין בתשלום, מין אנונימי, צפייה בפורנוגרפיה) פעולה כזאת תיחשב "נפילה" או "שימוש". במעגל אמצעי כותבים התנהגויות ומצבים שעלולים להוביל למעגל פנימי (שוטטות ממשית או וירטואלית, מצבים שבהם עולים רגשות תסכול, בדידות או כאב). במעגל החיצוני כותבים התנהגויות בריאות מיניות ולא מיניות, כמו יחסי מין במסגרת קשר אינטימי, לקיחת חלק במפגשים קבוצתיים, עיסוק בספורט או באמנות יצירתית, שינה וארוחות סדירות.

ספרות

הספר המרכזי של קבוצת מכורים למין אנונימיים הוא ספר "מכורים למין אנונימיים" המכונה גם "הספר הירוק". הוא מסביר את אופי ההתמכרות למין, את שנים עשר הצעדים וגם כולל מידע על הקבוצות וכלי ההחלמה של התוכנית. חלקו השני של הספר כולל מגוון רחב של סיפורים אישיים של מכורים למין. בסיפורים מתוארים אופנים שונים של התמכרות למין, כמו גם צורות שונות של החלמה. מטרת הסיפורים האישיים היא לשמש השראה ולהראות שעבודת שנים עשר הצעדים אכן מאפשרת החלמה מהתמכרות למין. בנוסף יש לנו את הספרים "ארגז כלים", ו"חוברת צעדים" לעבודת התוכנית. ספר נוסף, "קולות של החלמה" נמצא בשלבי תרגום ועריכה. כולם למכירה במחיר עלות במקום במפגש. יש גם פליירים לחלוקה ועלונים בנושאים שונים.

חניכה

חונך (ספונסר) הוא אחד ממשתתפי התוכנית שחבר נעזר בו להחלמה ושהקשר אתו נועד לסייע בהחלמה של אותו חבר. רצוי שחונך יהיה כבר תקופה כלשהי בתוכנית, יצבור פרק זמן משמעותי של ניקיון מפעילות מינית ממכרת ויעבור את שנים עשר הצעדים. מקובל שחונך נמצא בקשר אישי רציף עם חניך, כדי להדריך אותו בעבודת התוכנית. השפעתו העיקרית של החונך היא דרך דוגמה אישית. בדרך כלל מומלץ לחבר חדש לקחת חונך בהקדם. חונך יכול להיות זמני או קבוע, אך גם חונך קבוע ניתן להחליף.

מטרתנו העיקרית

אס-איי-איי הוא ארגון שלא למטרות רווח. מטרתנו העיקרית היא לעזור אחד לשני להישאר נקיים מהתמכרות למין. הדלתות שלנו פתוחות לכל מכור למין שרוצה להחלים ללא קשר לגיל, גזע, זהות מינית, אני מאמין כלשהו, אמונה דתית או העדר אמונה. לב התכנית היא דרך חיים המבוססת על עזרת מכור למכור ועקרונות הידועים כשניים-עשר הצעדים. הספר הראשון שנכתב ע”י חברי אס-איי-איי, הספר הירוק, מתאר את מכורים למין אנונימיים במילים הבאות: "אנו מכורים למין. התמכרותנו הייתה קרובה להחריב את חיינו, אבל מצאנו חופש דרך תכנית ההחלמה של "מכורים למין אנונימיים". דרך חברותא זו, גילינו שאיננו לבד ושאנו מקבלים את הבחירה לחיות חיים חדשים באמצעות המפגשים הקבועים שלנו, שהמטרה שלהם היא לשתף חברים בניסיוננו, בכוחנו ובתקוותנו. ההתנהגות המינית הבלתי נשלטת שלנו גרמה כאב – לנו, לחברינו ולמי שאהבנו. חיינו יצאו מכלל שליטה. רצינו להפסיק, הבטחנו הבטחות ונקטנו במאמצים רבים על מנת לעצור, אך פעם אחר פעם נכשלנו בכך. עבור כל אחד מאיתנו, הגיע רגע המשבר. וכשפנינו החוצה לבקשת עזרה, מצאנו את ההחלמה דרך התכנית של "מכורים למין אנונימיים". (עמ' 7). החברות באס-איי-איי אינה מותנית בדרישות התאמה חברתית, דתית, כלכלית, גזעית, אתנית, לאומית, מגדרית או מעמדית. החברות אינה כרוכה בתשלום דמי חבר או תשלומי חובה כלשהם; רוב החברים תומכים בסכומים קטנים בכל פגישה בכדי לעזור לכסות את עלות הפגישות אך אין חובה לתרום. מכורים אנונימיים מספקת תהליך החלמה ומערכת תמיכה הקשורים זה בזו. אחד המפתחות להצלחת אס-איי-איי הוא הערך המרפא של תמיכה מכורים במכורים אחרים. החברים חולקים את ההצלחות שלהם ואת האתגרים שבהתגברות על התמכרות פעילה וניהול חיים פוריים נטולי התמכרות למין באמצעות יישום העקרונות שבשנים-עשר הצעדים ושתים-עשרה המסורות של אס-איי-איי. עקרונות אלה הם לב ליבה של תוכנית ההחלמה של מכורים אנונימיים. למידע נוסף, מוזמנים לעיין באתר העולמי בארה"ב.

העקרונות שעומדים בבסיסם של שנים עשר הצעדים הם:

  • הודאה בבעיה
  • חיפוש ובקשת עזרה
  • עריכת בחינה עצמית יסודית
  • השתנות הדרגתית
  • עריכת מעשי כפרה על פגיעות שנעשו
  • יישום יומיומי של עקרונות והרגלים מייטיבים
  • עזרה למכורים אחרים הרוצים להחלים

במרכז התוכנית של מכורים אנונימיים למין עומד הדגש על תרגול עקרונות רוחניים. מכורים אנונימיים לכשעצמה אינה קבוצה דתית והיא מעודדת כל חבר למצוא ולטפח הבנה אישית משלו – דתית או שאינה דתית – ל “התעוררות הרוחנית” האישית שלו. מכורים למין אנונימיים אינה קשורה לארגונים אחרים, כולל תוכניות אחרות של שנים-עשר צעדים, מרכזי טיפול, גמילה או מרכזי ענישה. כארגון, אס-איי-איי אינה מעסיקה יועצים מקצועיים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, קרימינולוגים או מטפלים, ואינה מספקת מתקני מגורים, מרכזי גמילה או מרפאות. בנוסף, הארגון אינו מספק שרות מקצועי, כלכלי, פסיכיאטרי או רפואי. לאס-איי-איי יש משימה אחת בלבד: לספק סביבה בה יוכלו מכורים למין לעזור אחד לשני להפסיק להשתמש במין ממכר ולמצוא דרך חיים חדשה. במכורים אנונימיים, מעודדים את החברים להיגמל מכל שימוש במין ממכר. לאס-איי-איי ככלל אין דעה על עניינים חיצוניים, כולל שיטות שונות הקיימות בשוק לגמילה או התנזרות ממין, כולל שימוש בתרופות פסיכיאטריות ותרופות אחרות שנרשמו על ידי רופא ונלקחו תחת השגחה רפואית אינן עומדות בדרכו של חבר אס-איי-איי לעבר ההחלמה.

עמדות בנוגע לנושאים קשורים או למוסדות

תוך שמירה על התמקדותה במטרתה העיקרית, מכורים למין אנונימיים ביססה מסורת של אי תמיכה ואי נקיטת עמדה בכל עניין מחוץ לתחומי הפעילות הייחודית שלה. מכורים אנונימיים אינה מביעה עמדה – בעד או נגד – בנושאים אזרחיים, חברתיים, פוליטיים, רפואיים, חוקיים או דתיים. מכורים למין אנונימיים מבוססת בצורה מוחלטת על עקרון הקיום-העצמי, ואינה מקבלת תרומות כספיות מאנשים שאינם חברים. בהתבסס על אותו עקרון, הקבוצות וועדות השירות מנוהלות על ידי חברי אס-איי-איי למען חברי אס-איי-איי. מכורים למין אנונימיים אינה תומכת ואינה מתנגדת לפילוסופיה או לדרכו של כל ארגון אחר. יכולתה העיקרית היא יצירת סביבה בה יכולים מכורים למין לשתף זה את זה בחוויותיהם ובניסיונם בהחלמה. אין זה אומר שמכורים למין אנונימיים מאמינה כי אין ארגונים “טובים” או “שווים” אחרים. כדי שמחלוקות לא יסיחו את דעתה, אס-איי-איי ממקדת את כל מרצה בתחום מטרתה העיקרית, ומשאירה ארגונים אחרים לעסוק בהגשמת מטרותיהם.

נתונים

החברות במכורים למין אנונימיים היא על בסיס התנדבותי; אין כל רישום של נוכחות לא למטרות אס-איי-איי ולא למטרות אחרות. מסיבה זו, קשה לעיתים לספק לגופים המעוניינים בנתונים מידע מקיף בנוגע לחתך סוציאלי, או כמות החברים באס-איי-איי או לנתונים דמוגרפיים אחרים. יתכן ובעתיד נמלא שאלונים אנונימיים בנושאים אלו ונוכל לספק נתונים אלו למטרות מחקר וכדומה.

שאלות ותשובות לאנשי מקצוע.

הכי פשוט זה לתת למטופל את המספר שלנו 058-7895559, את כתובת האתר או לשלוח אותו ישירות לפגישה דרך עמוד רשימת הפגישות. אם המטופל רוצה שמישהו (או מישהי) ילווה אותו לפגישה הראשונה, ישנה אפשרות כזו – תאמרו למטופל שיבקש מהמתנדב בקו המידע.

לא. אס-איי-איי לא ‘מתחרה’ בטיפול, אלא היא תוכנית רוחנית להחלמה ממה שאנו מכנים ‘מחלת ההתמכרות’. ככזאת אין לה שום עמדה לגבי טיפולים שונים. רבים מבין חברי אס-איי-איי מטופלים במסגרות שונות ובשיטות טיפול מגוונות בנוסף להשתתפותם במכורים אנונימיים.

במסגרת ההתנדבות שחברי אס-איי-איי עושים, אנו מקיימים לעיתים מפגשי היכרות עם קבוצות של אנשי מקצוע שונים (עובדים סוציאליים, רופאים, פסיכיאטרים ועוד) בה אנו מציגים את תוכנית אס-איי-איי, משתפים בסיפור אישי של מכור מחלים או שניים, ועונים על שאלות. בנוסף, אנו גם מקיימים פגישות החלמה למטופלים/שוהים במסגרות שונות שלא יכולים לצאת כדי להגיע לפגישות אס-איי- איי, דוגמת מטופלים במרכזי גמילה ואסירים/עצירים בבתי סוהר ומעצר. כדי להזמין אותנו אליכם אנא פנו לעמוד צור קשר ובחרו בנושא המתאים.

אנחנו מאמינים שרק האדם עצמו יכול לדעת אם הוא מתאים. מניסיוננו הרב, למדנו שאי אפשר לקטלג ולדעת מראש למי זה מתאים- מעידים על כך המגוון העצום של סוגי האנשים החברים בתוכנית שלנו. אנו מציעים שתתנו לו את ההזדמנות לבחון זאת עבור עצמו.

כן, הדלת פתוחה בפני כל אדם שחושב שיש לו בעיית התמכרות למין. כל מה שנדרש הוא הרצון להפסיק להשתמש. חשוב לציין בפגישות שלנו אין אנו מזכירים שמות של אתרים ספציפיים של שימוש, או מרבים בתיאורים גרפיים על מנת שלא לפגוע באווירת ההחלמה של החברים.

ההשתתפות בפגישות אס-איי-איי אינה עולה דבר.

לכל קבוצה יש ‘אופי’ משלה וחופש ליצור מבנה משלה לפגישה. יחד עם זאת בחלק גדול מהפגישות יתקיימו קריאה של קטעים קצרים המסבירים בקצרה מי אנחנו, ‘הצהרת ימי ניקיון’ בה חברים יצהירו על תקופות הינזרות משימוש במין ממכר, ויקבלו מחיאות כפיים ומחזיקי מפתחות על תקופות הינזרות וניקיון שונות. רוב הפגישה מוקדש ל"שיתוף" של החברים השונים מניסיונם בדרך החיים הנקייה החדשה, ומעבר הדרגתי לשימוש במין בריא ומפוכח. לאחר מכן בעשר דקות האחרונות של הפגישה חברים ישתפו בקשיים ובאתגרים השונים שלהם, חלק מהקבוצות מקיימות מדיטציה קצרה. רוב הפגישות בעברית בישראל אורכות שעה וחצי. הקבוצות מעורבות, ופתוחות לנשים וגברים ביחד.

אס-איי-איי היא קבוצת תמיכה שמבוססת על עזרת מכור למכור. אין אצלנו אנשי מקצוע כמו פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, רופאים וכד’.

רוב הפגישות הן פגישות אס-איי-איי המיועדות למכורים בלבד או לאלה החושבים שאולי יש להם בעיית התמכרות למין. פגישות מסוג זה מעניקות אווירה בה מכורים יכולים להרגיש בטוחים ששאר המשתתפים יוכלו להזדהות עימם. פגישה פתוחה לציבור כשמה כן היא – פתוחה לכל מי שרוצה להשתתף. המטרה העיקרית של פגישות אלו היא לאפשר לאנשי מקצוע, בני משפחה ואנשים מהציבור הרחב להכיר את ‘מכורים למין אנונימיים’. בעולם ישנן מספר רב של קבוצות פתוחות לצד סגורות, בארץ, בשל המורכבות הרבה של אופי ההתמכרות, עדיין לא נפתחה אחת שכזו. למרות זאת, ניתן לתאם איתנו מראש הגעה של איש מקצוע לקבוצה מצומצמת, שחבריה מיודעים מראש על מטרתה, למי המעוניין לחוות בעצמו קבוצה, על מנת להבין טוב יותר לאן יגיע המטופל שלו.

חד משמעית לא! באס-איי-איי יש אנשים שהשתמשו בכל סוגי ההתמכרות למין. (החל מצפייה בפורנו ועד למין קנוי) לא משנה באילו כמויות ובאיזה סוגים, הדגש הוא מה אנו עושים בנוגע להחלמה שלנו בלבד.

באס-איי-איי חברים גברים ונשים מכל הגילאים ומכל סוגי האוכלוסייה ללא שום הבחנות. יש אצלנו נערים צעירים, נשים מבוגרות, יהודים, ערבים, נשים חרדיות, אנשים שיצאו ממעגל הזנות, אנשים שהשתמשו ב״פורנו קל״, או רק " אובססיביים רומנטית אחר מין", אנשים שהשתמשו בתרופות מרשם ועוד. מגוון האוכלוסיות אצלנו הוא מדהים. אנו ממוקדים במסר ההחלמה ולא בזהות המשתתפים.

אס-איי-איי היא תוכנית של הינזרות מכל סוגי ההתמכרויות למין ממכר באשר הן, ללא קשר למעמדם החוקי. בתוכנית שלנו כל חבר/ה מגדיר ביחד עם החונכ/ת שלו את המעגלי ניקיון שלו ומאיזה התנהגויות הוא רוצה להימנע, ולהיות מפוקח ונקי מהן. להבנה נוספת מהו ניקיון ממין אצלנו בתוכנית? קראו את הפרק על "הגדרות הניקיון" בספר הירוק, אשר פתוח כקובץ בחינם לקריאה. רובנו מצאנו במהלך עבודת התוכנית שלנו, שתפיסתנו היא, שגם "פורנו קל" הוא התמכרות למין בגלל החפצת האנשים למטרות מין.

בהחלט. אנו מזמינים גם את מי שלא בטוח שיש לו בעיה לבוא, לשמוע ולהחליט עבור עצמו אם הוא מכור.

אס-איי-איי איננה מרכז לגמילה ממין, אלא קבוצת תמיכה למכורים. מניסיוננו למדנו שאלו הממשיכים לבוא באופן קבוע לפגישות שלנו נשארים נקיים.